Bakan Zehra Zümrüt Selçuk : Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme projesinde yüzde 77 istihdam başarısını yakaladık

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ’Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi’ kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarından yararlananların yüzde 77’sinin istihdam edildiğini duyurdu.

Üniversite öğrencilerine ücretsiz siber güvenlik eğitimi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, geleceğin siber kahramanlarını aradıklarını, bu kapsamda lise ve üniversite öğrencilerine ücretsiz sertifikalı siber güvenlik uzmanlığı eğitimi verileceğini söyledi.

Bakan Varank: Bilişim Vadisi, otomotiv sektörü için cazibe merkezi oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için Bilişim Vadisi bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv endüstrisinde önemli bir konuma sahip EDAG, vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden FEV ile sözleşme imzalandı" dedi.

Kamu Çalışanları İçin Whatsapp ve Telegram Yasaklandı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehberde, WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılması zorunluluk haline getirildi. Kamu çalışanları yabancı uygulamaları özel hayatlarında kullanabilecek. Kamu çalışanları için kurum tarafından kontrol edilemeyen iletişim araçlarıyla yapılan iletişimde gizlilik içeren bilgilerin paylaşımının da yasak olduğu belirtildi.

Hiç çalışmadan 6 yıl boyunca maaş aldı

Reddit kullanıcısı FiletOfFish1066, kısa bir süre önce programcı olarak çalıştığı olarak çalıştığı işyerinden kovuldu. FiletOfFish1066 (FOF), Bay Area olarak bilinen bir teknoloji şirketinde çalışıyordu ve tam altı yıl boyunca Reddit'te gezinme, League of Legends oynama ve spor salonunda egzersiz yapma dışında hiçbir şey yapmadı. Yani şirket altı yıl boyunca hiçbir şey yapmayan bu adama boşa para ödedi. Hem de yılda ortalama 95 bin dolar. Peki bu nasıl mümkün olabilir? FOF çalışmaya başlamasının ilk sekiz ayında kendi işini otomatiğe bağladı.

Siber Güvenlik Lisesi açılıyor

Türkiye’nin siber güvenlik alanında uzman yetiştirecek ilkokulu Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Pendik’te açılıyor. 30 öğrenci alacak olan lise, 5 yıl eğitim verecek.